Badania pokazują, że powietrze w naszych domach może być nawet 5 razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. Może wydawać się to nieprawdopodobne, jednak odpowiadają za to liczne związki chemiczne, które pojawiają się w naszym domowym powietrzu. Zalicza się do nich: toluen, benzen, formaldehyd, amoniak, ksylen, oraz trichloroeten.
Co warto wiedzieć o toluenie?
Współczesne technologie pozwalają na skuteczne wykrywanie konkretnych związków i ich obecności w powietrzu, którym oddychamy. Badanie jego składu może być bardzo ważne dla naszego zdrowia. Toluen jest właśnie jednym ze związków chemicznych, który może być dla nas szkodliwy. Stosuje się go w produkcji farb, jest również rozcieńczalnikiem. Jest jednym z grupy węglowodorów aromatycznych. Pojawia się on ponadto w składzie wielu środków dezynfekujących, oraz myjących o ogólnym zastosowaniu. Znajdujemy go w zaprawach hydraulicznych, klejach do podłóg, czy środkach do usuwania kleju. Toluen jest cieczą bezbarwną, ale mocno aromatyczną. Musimy również pamiętać, że jest łatwopalny, więc nie może się znajdować w pobliżu żadnych źródeł zapłonu.
Toluen może wykazywać toksyczne działanie na organizm człowieka. Jeśli wdychamy jego parę o dużych stężeniach, to będzie miał działanie odurzające, może też wywołać bóle i zawroty głowy oraz mdłości i zmęczenie. Z kolei w sytuacji, gdy ma on częsty i długotrwały kontakt ze skórą to może pojawiać się zaczerwienienie, pękanie, swędzenie, egzema.
Jakie jeszcze działanie ma toluen?
Jeśli ten związek będzie miał kontakt z naszymi oczami, to będą nas one piekły i pojawi się zaczerwienienie. Połknięcie go w dużej ilości może prowadzić do utraty przytomności, mogą także pojawiać się mdłości, bóle i zawroty głowy, biegunka, wymioty, uczucie zatrucia. Występuje również podrażnienie jamy ustnej i gardła. W związku z tym kluczowe znaczenie może mieć sprawdzenie jakości powietrza w naszym domu. Powinniśmy również dbać o odpowiednią wentylację i często wietrzyć, o czym szczególnie należy przypominać w okresie grzewczym.